OSCEOLA CLUB LISTING 2023 |
Club Name |
Sponsor - Room # |
Day/Time/Location |
5000 Role Models |
A. Blakeney - 223 |
once a month on Mon/both lunches/Prin Conf Rm |
Academic Team |
E. Rundle - 244 |
Thursdays/after school/ room 244 |
Battle of the Books |
K. Bayes - 211 |
TBA |
Best Buddies |
K. Salmon - 167 |
3rd Friday after sch/both Lunches on Fri/rm 167 |
Book Club |
C. Vinyard - 230 |
Last Friday/after school/room 230 |
Chess Club |
T. Fitzpatrick - 170 |
Wednesdays/after school/room 170 |
College Club |
M. Clay/J. DiMaggio/E. Rundle |
Tuesdays/after school/room 212 |
Computer Coding Club |
J. Mattheus - 110 |
EO Wed/after school/ room 110 |
Culinary Club |
C. Long - 173 |
Thursdays/after school/Room 173 |
Culture Club |
N. Lennon - P10 |
3rd Thursday/after school/port 10 |
Drama Club |
K. Eichler - Stage |
TBA/after school/stage |
FBLA (Future Bus Leaders of Amer) |
A. Loope 111/C. Thompson 102 |
EO Wed/after school/MC |
FCA (Fellowship of Christian Athletes) |
C. Montgomery - 165 |
Fridays during both Lunches/Media Center |
First Priority |
M. Valentine P14/B. Ferguson 282 |
Mondays/1st L P14 and 2nd L 282 |
Freshman Class Sponsor |
M. Martino - 220 |
Last Wed/after school/room 220 |
Garden Club |
J. Randolph - 166 |
Wed/after school/room 166 |
Gay Straight Alliance |
K. Bayes - 211 |
Mondays/after school/media center |
International Thespian Society |
K. Eichler - Stage |
Fridays/after school/stage |
Interact Club |
M. Lewis - 226 |
Fridays/after school/room 226 |
Italian Club |
E. Bennett - 234 |
last Wednesday/after school/room 234 |
Junior Class Sponsor |
C. Vinyard - 230 |
1st Tues/after school/room 230 |
Key Club |
M. Clay - 209 |
Mondays/after school/MC |
Medical Career Club |
R. Gentry - 180 |
1st Monday/2:00 - 3:00/room 180 |
Mu Alpha Theta (Math Honor Society) |
N. Richey - 259 |
students must apply |
National Art Honor Society |
J. Guccione - 151 |
students must apply |
National English Honor Society |
M. Sadler - 210 |
students must apply |
National Honor Society |
M. Clay 209/E. Rundle 244 |
students must apply |
National Science Honor Society |
L. Simon 181/T. Fox 264 |
4th Thursday - students must apply |
National Spanish Honor Society |
J. Kontrick - 227 |
3rd Wednesday - students must apply |
National Technical Honor Society |
J. Mattheus - 110 |
TBA/Meetings 4x year/room 110 |
Oracle Literary magazine |
M. Sadler - 210 |
Fri after school & both lunches/room 210 |
P.A.W.S. (Providing Animals with Support) |
L. McFadden - 263 |
TBA/after school/room263 |
Photography Club |
C. Vinyard - 230 |
First Friday/after school/room 231 |
Principal's Multiculural Club |
E. Weiner - 228 |
Thursdays/after school/media center |
Red Ribbon Club |
C. Montgomery - 165 |
1st Monday/after school/cafeteria |
Rho Kappa (Social Studies Honor Society) |
R. Pile - P13 |
students must apply |
Robotics Club |
D. Fitzgerald - 112 |
Tues & Fri/after school till 4:00/room 112 |
RPG Club (Role Playing Games) |
J. Mattheus - 110 |
Mondays/afterschool till 4:00/room 110 |
SADD (StudentsAgainstDestructiveDecisions) |
SRO |
TBA |
SAVE (StudentsAgainstViolenceEverywhere) |
K. Frain - P1 |
TBA |
Senior Class Sponsor |
J. Kontrick - 227 |
TBA |
Sophmore Class Sponsor |
K. Frain - P1 |
TBA |
Spanish Club |
S. Calu - 237 |
3rd Wed/after school/room 237 |
Speech and Debate Honor Society |
B. Yarbrough - P6 |
Mondays/after school/P6 |
Student Government |
M. Clay - 209 |
Fridays/afterschool/room 209 |
Tri-M Music Honor Society |
J. Campbell - Chorus Rm |
TBA/after school/chorus room |
Women in STEM |
A. Fraddosio - 267 |
4th Monday/after school/room 267 |